неделя, 22 юни 2025 г.

БУХТИ С ФЛЕЙКС ОТ ЕЛДА

 


    На първо място, това са безглутенови или поне почти безглутенови бухтички за закуска (ще обясня защо), второ - страхотно вкусни и полезни са заради употребата на флейкс от елда. За ползите от елдата съм писал доста, включително и как да се икономиса като си направиш сам брашно от елда
    Съвсем наскоро открих и т.нар. флейкс от елда - елда на люспички, от която могат да се приготвят много неща - закуска с прясно мляко,масло и мед, както и напр. салата от вида на табулето; или салата с гъби; супа със зеленчуци и сметана и т.н.
    След като от брашното от елда може да се правят бухти, реших да пробвам и с флейкса.
В 100-а грама флейкс разбих едно яйце и добавих малко по-малко от 200 мл кисело мляко, 1 ч.л. сол и толкова захар и може би малко повече от 1/2 ч.л. сода. Изчаква се 15-а минути, през които флейксът трябва да набъбне и поеме течността.  Стана доста гъсто, но за по-сигурно добавих 1 с.л. с връх брашно (затова почти безглутеново) - не се сетих да сложа брашно от елда въпреки че имам налично. Имам и безглутеново брашно, но ... сетне ми дойде на ум.
С намазнени ръце оформих топчета с големина на орех и пържих в сгорещина мазнина в касеролата - поне 2 пръста олио, за да могат да се пържат добре.
Пърженето е като на обикновените бухтички.
Вадят се върху кухненска хартия, за да може да поеме излишната мазнина.
В интерес на истината станаха много вкусни - само дето не увеличават много обема си като тези с обикновено брашно.
Можех и да им добавя една ванилия за аромат, въпреки че вкусът на елдата почти не се усеща.
Идеално си вървяха със сладко от боровинки и мед.
Правете смело - невероятно вкусна закуска са тези бухтички.


 

    

Няма коментари:

Публикуване на коментар