събота, 21 септември 2024 г.

БИРЕНИ САРФАЛАДИ

 


    За домашните колбаси, включително и салами, съм изписал толкова много в блога си, че ако взема да ги изброявам една страница няма да стигне.
    Затова давам само два линка, където има основни неща:

А ето тук съм дал малко повече обяснения

При направат им трябва да се спазва осният принцип - суровината и каймата трябва да са силно охладени и в процеса на направията да не надхвърлят 12С, но колкото по-студени, толкова по-добре). Другото ще го обяснявам в хода на описанието.
За направията на бирените сарфалади са необходими, както винаги давам количеството за едно кило:
-месо - свинска плешка или бут 600 грама; свински гърди 200 грама и пилешко бутче -200 грама.
-подправки: 
сол нитритна - 20 грама (може нитритна и обикновена в равни части)
захар - 2 грама; сух чесън - 2 грама; бял млян пипер (може и черен) - 3 грама; мляно индийско орехче - 0,5 грама; витамин С на прах - 0,5 грама.
най-важната съставка - около 120 до 150 мл светла бира (замразявам я на кубчета във формичката за лед).
Двата вида свинско добре изстудени се нарязват на късчета и смилат в машинката, както следва: на ситната решетка половината и на по-едрата - другата половина.
Пилешкото се нарязва на произволни кубчета - къде по-едри, къде по-дребни.
В подходяща добре охладена купа се смесват солта и подправките, добавят се смляното на ситна решетка свиннско и пилешкото както е на късчета и половината от едро смляното месо, както и 2/3 от кубчетата бира на лед. Останалата част от свинското се смила в блендера заедно с останалата 1/3 от бирата на лед - да кашеобразно състояние и се прибавя в основната купа.
Всичко това се меси докато ледът се разтопи и течността се абсорбира напълно.
С термометъра проверявам температурата на каймата, ако е приближила 10С, я слагам за малко във фризера.
За свинските черва за пълнене съм обяснявал твърде много - в хладка вода заедно с малко лимонов прясно изцеден сок.
Пълненето и то е ясно - със строителния шприц като на всеки 10-а см червото се превива, за да се получат колбаски с такава големина.
Ако някъде е останал въздух, то си личи къде, започва да играе иглата.
След това в хладилника поне за 24 часа.
Следва вадене от хладилника, провесване на цялата низаница (по-скоро прилича на броеница) на сравнително топло място - за темпериране. Поне 3-4 часа.
След това топлинната обработка във фурвата върху решетката (обръщат се поне един два пъти). С постепенно повишаване на температурата през 30-а до 40-а минутки от 50С до 80С с долен вентилатор (ако няма разделени - просто на вентилатор). В една колбаска е забоден термометър, за да следим температурата вътре в него. В последния етап се слага на дъното на фурната купа с вряла вода.
Когато вътрешната температура на колбасчето стигне 66-68С, веднага се вади и се слага в купа със студена вода и с бучки лед.
Следва подсушаване и в хладилника поне за 24 часа и може да се напада.
Режа го не на кръгчета, а леко под диагонал.
Това на снимките, което изглежда като сланинка (светлите късчета) в действителност е пилешкото.
Става дзверска вкуснотия. Ако се замени светлата бира с тъмна, вероятно ще е още по-вкусно.

П.П. вместо приготвянето изцяло във фурна, могат да престоят в нея около час на 50С и сетне да се варят в тенджера с вода на 70С, но там трудно се поддържа температурният режим на 70С, във водата се обезсоляват и губят от вкуса си. Затова и не го препоръчвам като начин на направия.
Идеален е вариантът с използуването на су вид. Вакуумиране и сетне в уредчето. Когато го пробвам, ще споделя.

Пробвайте, няма да съжалите и НАЗДРАВЕ от Дзвера.

петък, 20 септември 2024 г.

ХЛЕБЧЕТА (ПИТКИ) С КВАС


     Толкова много се пише против маята, че не била полезна, че предизвиквала разни заболявания и на стари години - дет Ич не трябва да ми пука от това, реших да премина на домашен хляб с квас.
    Опитът ми за направа на домашен квас от грозде се оказа много успешен. Вече от два месеца почти стои в хладилника, вадя за направа на печива, "подхранвам" за 24 часа и обратно в хладилника до следващата употреба.
    Всичко е много просто, но изисква определено търпение и време.
В подходяща купа се слагат около 150 грама от кваса (изваден от хладилника и престоял поне 24 часа на топло); добавят му се 1 ч.л. сол и 1 с.л. захар, както и около 500 грама брашно и хладка вода около 200-250 грама (зависи от гъстотата на кваса);
Следващата добавка е по 1 с.л. натрошени тиквени семки, слънчогледово семе, 1 ч.л. сусам (носи и други семена, но това имаше в момента). Омесва се добре и се оставя да втасва.
Те тука трябва да е на топло и си изисква време, но като стане на шупли и увеличи обема си поне около два пъти, значи е готово.
От тестото се отделят топки и се оформят питки и нареждат в тава застлана с пекарска хартия. Покриват се мокра кърпа и се оставят отново да втасат за около час.
Намазват се с прясно мляко и поръсват със сусам.
Пекат се на 200С в предварително загрята фурна, в която сме сложили тавичка с вряла вода.
Когато добре се зачервят, след около 40 мин., се вадят, напръскват с пръскалото със студена вода, покриват се с кърпа и след 30-а минути са готови за консумация.
Запазват се пръхкави поне няколко дни и са адски вкусни.
Пробвайте и няма да съжалите. Тъй като става дума за хлебчета, няма и НАЗДРАВЕ!

КЮФТЕТА ОТ ЧЕРВЕНА КАПИЯ

 


    Основният герой в тази вкуснотия е печената червена капия (чушка). 
    Кюфтетата се правят много лесно стига капията да е опечена, оибелена и добре отцедена от сока й. Едновременно правих два варианта - със сирене и мляно месо. 
    Чушките бяха 12 броя големи и добре отцедени, които накълцах на ситно (може да се нарежат и в блендера без престараване - да останат и едри парченца).  1/2 връзка магданоз (само от листата) също нарязах на много ситно. В купа смесих накълцаните чушки, магданоз и едно яйце, след което половината от тази смес отделих в друга съдина.
    В първата добавих около 300 грама сирене, а във втората - горе долу толкова мляно месо.
    Подправянето: 
    за тази със сиренето просто щипка сол, индийско орехче на върха на кафяната лъжичка и по 1/2 ч.л. черен пипер и кимион. 
    за тази с мляното месо по 1 ч.л. сол, черен пипер и лук на гранули, почти по пълна чл. сушен чесън; червен пипер (носи и лютив), чубрица.
(подправките са мъпрос на лично предпочитание)
    Всяка смес се омесва добре, ако е малко рядка се добавят лъжица две галета, за да може каймата да държи форма. Готовите кюфтета не се овалват в брашно преди пърженето.
    Пърженето е ясно - до хубаво зачервяване. Вадят се върху кухненска хартия за да се отцеди излишната мазнина.
    Стават голяма вкуснотия. Пробвайте и няма да съжалите.

П.П. На снимката вляво са тези със сиренето, а вдясно- тези с мляното месо. Визуално почти нямат разлика.
И НАЗДРАВЕ!

сряда, 18 септември 2024 г.

КАК ДА ПРИГОТВИМ АРЖЕНТИНСКИ ХЕК

 

    Наскоро попаднах в една от веригите на аржентински хек. Хекът не ми е най-любимите риби - в кварталния магазин често има замразено филе. Единственото му хубаво е, че това филе няма кости и е подходящо за добавка в рибена чорба.
    Суха е и не става за печене, единственият читав начин е панирано и пак ми идва сухо. Та затова го избягвам - вари го, пече го, не е моя рибок.
    Този пък като го гледах в опаковката ми се стори, че не е съвсем онова бяло и сухо месо, а е по-различно и взех, че се прежалих. След като го приготвих и опитах различните варианти чак съжалих, че не купих още една опаковка да си я замразя за следващото удоволствие.
    Опаковката беше 800 грама и 5 големи филета.
    Преди да продължа, само казвам, че го извадих от опаковката, подсуших с домакинска хартия, поръсих с черен пипер, идея сол и малко лимонов сок и го оставих да си почива в хладилника докато измисля какво да го правя, па и да пийна едно две бърбънчета за идейност.
Вариант ПЪРВИ:
Проснах филето върху дъската - видя ми се доста дебеличко откъм единия широк край и с острия нож взех, че го поизравних на дебелина. Изрезката е горе вляво. Опиперяването се вижда ...
Зачудих се какво да му сложа за плънка и реших, че е най-добре резенчета моцарела.
Можеше и някакво твърдо сирене, но прецених, че тя е най-подходяща.
Чудих се за бекон или нещо друго, но ми се стори не добро като идея.
Захлупих си с другата част от филето и защипах с клечка за зъби.
Веднага казвам, не забравяйте за нея - след като се приготви,  преди да се сървира клечката се маха.
И да не губим време - в една голяма чиния си омесваме или царевично или пълнозърнесто брашно с малко сол и тайната съставка - куркума (за цвят).
В друга съдина се разбиват поне три яйца.
Знаете - първо в брашното, сетне в яйцата и в тиганЯ.
Ако артиса, няма страшно - ще направим галушки за гарнитура накрая.
Втория вариант - друго филе, пак резнато за изтъняване се овалва в брашно - в широкия край се слага пак моцарела на късчета и се навива на руло по посока тънкия край и се защипва пак с клечка за зъби.
Правим и още едно филе като руло, както направихме още една захлюпена пържолка в първия вариант.
Последното филе остава за пържене почти натюр - брашно, яйце.
В последния трети вариант - взема се една палачинка - вярно от вчерашната закуска. Нареждат се ситно накълцаните изризки от филето и относно резенчета моцарела. Сгева се като като плик.
Ясно е, че с плика ще процедираме по същия начин - овалване в брашно и яйце и сетне в тигана.
Е,докарахме го и до тиганЯ. Поравно масло и олио добре да загреят и облечените в брашно и яйце пълнени пържолки се бухат там за около 3-4 минути. Сетне се обръщат- за още 3-4 минути. Не е необходими да обръщат през цялото време - един път е напълно достатъчно. Всеки знае- повдигаш с лопадката и поглеждаж- зачервена е, значи обръщаме. Сетне върху кухненска хартия за поемане на излишната мазнина, макар че такава почти няма.
Докато си се мъчат в мазнината, си обелваме домат, разваме си краставица и си правим гарнитура.
Може да спретнем и едно картофено пюре - тайната е да му бухнем малко от мазнината от пърженето - става безумно вкусно.
Вляво са "сгънатите" пържолки, най отпред рулцата, вдясно натюра.
Гарнитурите се съм показал - нека всеки си се постарае за себе си ... и по собствен вкус.
Затова няма и снимка.
Не остана и снимка на пълнената палачинка, защото се омете докато да разбера, че е попаднала в нечия чиния, но отзивите бяха уау ... само суперлативи ...
Ето и рулцето - направо е разкошно.
Сгънатата пържолка е на челната снимка.

Извод, ако Ви падне арженски хек, не си мислете, че от него няма какво да се направи.

Стана дзвернска вкуснотия.
Пробвайте нещо от моите варианти и се надявам, че все ще Ви хареса и НАЗДРАВЕ!

ПЕЧЕНО ПИЛЕ за начинаещи и както да направим от него

 


    Не гледайте, че изглежда неугледно. Това е най-крехкото и невероятно вкусно печено пиле и при това направено по най-лесния начин.
Подготовката на пилето за печене отнема не повече от 5 минути и сетне шапка на тояга.
    Начинът за направия е пригоден и удобен за най-непредубедените в кухняна и готвенето, т.е. за тези, които във възможностите им е да сварят яйца, без да изпонацапат цялата кухня.
    Необходимо е едно цяло пиле - около 1,5 кг са, но се оказа, че е множко много за двама. Трябват още около 100-а грама масло, сол, черен и червен пипер, чесън и лук на прах, 1-2 ч.л. царевично нишесте и от там един плик за печене.
    Размекнатото масло се смесва с всички подправки (вкл. и нишестето) да се получи нещо като мека каша. 
    Не препоръчвам пилето да се мие, а просто се подсушава с кухненска хартия.
    С ръка се осолява леко откъм вътрешността и се намазва с малко с маслената смес. За разкош може в коремчето да се бухнат резени ябълка или лимон; може и друг плод.
    Пилето се слага в плика и пак с ръка, там където е възможно под кожата се напъхва от маслената смес , намазва се обилно и отгоре навсякъде, където е възможно. 
    Сега идва моментът на истината - дали да се налее чашка бира, чашка бяло вино или нещо друго. Заложих на най-нетрадиционното - едно кубче гъбен бульон (колкото да не ги харесвам, ама доста хора ги ползват и няма лошо) разтворено в около 300 мл марна вода (демек с телесна температура - да не ме питате какво е това "марна").
    Пилето е полегнало в плика на гърба си и вирнало предизвикателно крачета и гърди нагоре. Връзваме със свинска опашка, но му оставяме малко отворче да може да си дихти и бух тавата във фурната на 170С с вентилатор. 
    За около 40 мин.  Сетне следва най-трудното - тавата се вади, с ръкавици се измъква плика и с малко манипулации тип акробат пилето се обръща наопак и пак във фурната за около 30 мин., но този път на 160С.
    Не е необходимо да се проверява какво е станало. След толкова време е на път да се "разкапе". Режем торбата и обръщаме пилето, намазваме обилно със сос от нар и малка поръска от лютив червен пипер (или пушен, или просто червен) и обратно на 180С с вентилатор да се зачерви от срам. - не повече 7-10 мин.
    Тавата се вади - има перфектно опечено пиле, а около него невероятен маслено-гъбен сос, с който могат да се заливат късовете месо.
    Гарнитурата - каквото Ви е кеф - картофено пюре, варени картофи, пържени картофи, доматена салата и т.н. Ако не Ви мързи, може да спретнете едни галушки, ама нали рецептата е за неизкушени - нека си сварят два три картофа, обалят, неражат на ситно и поръсят с настъргано сирене.
    Двете души се борят с това пиле, хапват туй онуй и оно си артисва кажи речи целото.

ЧАСТ ВТОРА -  какво да направим с остатъка?
Останалото печено пиле ще обезкостим и ще отделим за пилешка супа или каша с пилешко - около 300 до 500 грама.

Внимание! Костите не се изхвърлят, а отиват с разни работи - морков, лук, чесън, дафинов лист, резенчета целина и още какво ли не още, за направа на пилешки бульон.
Който не го мързи и е мераклия за по-вкусен бульон, може кокълчета да ги пъхне в тавичка, ще бухне малко овкусена сол от моята гурме сол, малко нарязани зеленчуци и ще запече във фурната на 250С  почти до тъмно кафяво.
Сетне продължението: Всичкото това загоряло почти по черноморски да го сложи в голяма тенджУра и да завари с добавяне на вода 2 пръста над него за час и сетне и прецеди и получения бульон отново до редуцира до прилична гъстота. Замразява се във формички за лед, сетне в торбичка и се вади нужното количество.

ЧАСТ ТРЕТА:
След като отделихме месо за супа, остана още доста печено пилешко.
Реших, че е идеално да направя котлети (демек кюфтета). На бърза ръка се сваряват два-три средни картофа и се намачкват с вилицата без особено престараване.
Накъсаното или нарязано печено пилешко се смесва с картофеното пюре, 1 яйце, 1 ч.л. сол, 1/2 ч.л. черен пипер, 1/4 ч.л. инд.орехче; 1/2 настъргана (или нарязана на много ситно) глава лук, 1 пресована скилидка чесън; Носи и други подправки по желание.
Омесва се много добре, оформят се кюфтета в силно загрята мазнина, която да стига поне до половината им. Пърженето е за кратко, колкото да промят цвета си към зачервяване (нали всичко е сготвено предварително).
Когато се обърнат, както са си в тигана могат да се поръсят със ситно нарязан кашкавал или някакво друго твърдо сирене.
Докато си се пържат могат да се обелят домати и крастивици и да се подготвят като гарнитура.
От това количество излизат 10-12 кюфтета в зависимост от големината.
Сервирах ги точно по този начин - с домати и краставици.
Е, някой да не си помисли, че всичко това се прави в един ден - вчера пилето, днес кюфтетата, утре супата и т.н.
Това е идеалният начин да оползотворим едно пичено пиле и нищо да не се изхвърля.
Ха-ха, нека Ви разсмея малко - тези 12-а кюфтета за двата ни пак са много и което артиса може да се сготви на следващия ден като кюфтета с доматен или бял бешамелов сос.
Това е моят икономичен вариант за начинаещи.
Па и с едно пиле от малко повече от 1,5 кг за около 7,50 лв, двама пенсионери могат да изкарат почти цяла седмица и то все с вкустотии на масата.
Пробвайте и НАЗДРАВЕ!

понеделник, 16 септември 2024 г.

ДОМАШНО ТОПЕНО СИРЕНЕ ОТ ИЗВАРА


 При сирената, които продават в магазините и безспорно установения факт, че поне 2/3 от тях не отговарят на елементарните изисквания за нормално сирене, предпочитам да си направя собствено домашно сирене. Добавки на сухо мляко, палмова мазнина, съставки за задържане на вода и т.н. просто ни тровят.
    Хубаво прясно мляко трудно се намира, но в града има поне няколко места където можеш да си го поръчаш в нужното количество и на другия ден да си го вземеш от магазина им. 
    От друга страна всяка сутрин има хора, които продават на няколко места прясно мляко, а и бабите на пазаря в сряда и събота - също. На тях не се доверявам, а другото мляко е кравеферми, които го продават и на дребно.
    Отделно от млякото е необходима мая - продава се на доста места, а в някои случаи и с добавка на хубаво цедило. 
    Следователно, да си направиш домашно сирене не се изисква кой знае какво - основно мерак.
    Преди да продължа ще кажа, че в блога имам няколко варианта как се правят различни сирена:

ДОМАШНО ТВЪРДО СИРЕНЕ

Лесно домашно "сирене" втора част


    В тези публикации доста съм обяснявал как се прави сиренето, а в тази ще разкажа за един по-особен вид сирене, който мното прилича на топено сирене. Преди много години - в средата на 90-те имах нещо общо с една мандра и знам как се правеше топено сирене. Всичкият брак от производството, включително и леко мухлясало сирене и кашкавал се изпращаха в един цех за направо на топено сирене. Та от тогава изобщо не купувам и не ям такова, освен ако не си го направя сам.
    За направата са необходими поне 500 грама извара, 250 мл прясно мляко (без значение какво - може и магазинско пастьоризирано), 100-а грама гауда (едам, чедър, синьо сирене или кашкавал, или пък каквото има изостанало в хладилника - може да се е втвърдило, без значение), 1 ч.л. сода и около 50 гр.масло.
Целият проблем е да се намери качествена и подходяща извара. Пробвал съм с различни видове, които се продават (в повечето случаи не стават). Намерил съм една, която е перфектна за тази цел.
В подходяща съдина с дебело дъно и дълбока при това се слага млякото и изварата. С пластмасова шпатула при бавно нагряване започва да се разбърква изварата.
Целта е да се получи пълното разтваряне на изварата.
Впрочем това може да се прави в голяма купа и на водна баня, но става по-бавно.
След няколко минути - 6-7 започва да се отделя суроватка - вижда се съвсем добре.
Първата цел е постигната. 
Върху подходяща купа се слага цедка, покрива с цедилото за сирене или два-три ката марля и получената смес се изсипва да вътре да се прецежда.
Докато си се отцежда, избраното сирене се настъргва на ситно.
Прецедената извара се връща в същия съд и отново се загрява като се разбърква.
Когато добре се затопли се сипва чаената лъжичка сода.
Внимание! Изварата започва да се топи и да набъбва страшно много - ха ха и да избяга от съдината.
Зотава трябва да се бърка непрекъснато. Не се ли бърка има опасност да загори или да излизи от съдината. Сега е моментът силата на котлона да се намали - при мен от 9-та на 6-та. При изварата се добавят настърганото сирене, бучката масло и сол на вкус - поне 1 ч.л.
На снимката се вижда как първоначално се е пенило (да не Ви притеснява), сетне започва да се сгъстява.
Варенето продължава до хубаво сгъстяване - шпатулата да оставя следа на дъното.
Готовото сирене се сипва в подходяща пластмасова форма.
Голямата част - в този й вид, а в остатъка добавих сушен босилек (много си върви със сиренето) и пресипах в друга съдина.
Като изстине заминава поне за една нощ в хладилника и на другия ден може да се напада.
Става достатъчно твърдо, може да се реже спокойно на резени и пази форма.
Това е сиренето с добавката на сушения босилек. Вместо босилек може да се добавят всякакви подправки по собствен вкус и желание. Носи и на разни пипери, на лютивичко, може да му се добавят няколко капки течен дим и ще има вкус и аромат на опушено.
Всичко въпрос на собствена фантазия и мерак.
Единствено, ако ее добавено синьо сирене, трябва да се внимава с добавките - препоръчвам да си се остави в този си вид.
Признавам си без бой невероятно вкусно е ... Страхотно мезе, може да се сложи при доматите вместо обикновено сирене.
Може да се сложи върху пица, изобщо става почти за всичко - включително и за хачапури.
Впрочем и за цената (като изключим собствения си труд). Изварата, която ползвам е 2,99 лв за 275 грама (значи 6,00 лв), 50 грама масло са 0,90 лв, 100 грама от ония сирена около 2 лв или грубо казано 9,00 лв за около 650 грама краен продукт. Изобщо не е зле.

П.П. Препоръчвам да се прави горе долу в тази доза или малко повече. Няма консерванти и др.п. и трайността му не е много голяма - 5-6 дни. Впрочем прави се лесно и бързо, много обяснявах, но цялата процедура най-много за час и то, ако не си много сръчен.

За по-наситен цвят може да се добави още в самото начало на варенето ч.л. куркума.

Ако се поразровите из нета, ще срещнете руски рецепти в подобен вариант, но с добавка на яйца при варенето. В общо линии това вече не е млечен продукт, а и трайността му се свежда до минимум и не го препоръчвам.

Доверете ми се, няма да съжалите и за финал задължителното НАЗДРАВЕ!

вторник, 10 септември 2024 г.

Механджийско мезе - шкембе, език и месо от телешки опашки

снимката е илюстративна

    Това е едно невероятно мезе, което си е направо от механата - демек механджийско и си е за истински табиетлии и добри пиячи.
    В блога си имам няколко рецепти за уникални мезета:

Мезе от патешки тестиси


    За приготвянето на това мезе са необходими телешко шкембе, телешка опашка, телешки език (поради липса на такъв ползвах свински), кашкавал, или друго подходящо сирене като гауда, едам, както и доста масло и т.н. Много е подходящо и поне малко синьо сирене за вкус. Подправките са сол и черен пипер извън тези, които са за варенето на субпродуктите.
    Нарочно няма да давам конкретни количества - те са въпрос на наличности, на предпочитания - някой може да не разполага с опашки и да ги замени с телешко месо или с месо от телешка глава и т.н. Описанието ще поясни горе долу начина направията по моя вкус ...
Започвам с телешкото шкембе поне 500 гр. - добре измито и почистено се нарязва на ивици и накисва за около час в хладка вода със добавка на малко оцет, но за предпочитане е лимонов сок.
След това се вари в добавка на 10-а зърна черен пипер, 5-6 зърна бахар, 1-2 дафинови листа, , карамфил, 1 звездовиден анасон, 5-6 скилидки чесън и глава лук. 
Вари се в тенджера под налягане за около 40 минути и става направо "разкапано".
Малък трик: при варенето може да се добави и лъжичка сода и омеква по-лесно.
След сваряването се нарязва на парчета с около 2 см големина.
Езикът се сварява по описания по-горе начин.
След сваряването се вади и пуща в ледена вода и сетне се обелва много лесно.
Ако няма телешки език, годен е и свински - съко около 500 -600 грама.
Варим и телешката опашка - една или две, по същия начин.
След като изстине се обезкостява, но бульонът й от варенето се запазва. Той е най-добро, което може да се позва по-сетне.
Телешката опашка също е сварена и обезкостена.
Една е около 700 гр, но излиза месо около 250 гр., та затова поне две опашки ...
В уок тигана се слагат поне 60-70 гр масло и толкова зехтин (или олио) и в него се запържват за кратко всички субпродукти - шкембе, език, месото от опашките. Добавят се идея сол и черен пипер. За любителите на пикантното-лютив червен пипер /дори и леко опушен/.Не забравяме и няколко скилдки настърган чесън.
Ако ни е мерак сега е моментът да се бяхнат няколко манатарки на ситно или поне обикновени гъбки.
 Доливаме 1 ч.ч. от бульона от телешката опашката, в която е разтворена 1 ч.л. брашно.
Тука е моментът, ако има налично синьо сирене да си турне мънинко за ароматец.
Всичко това се прехвърля в саханчета (купички), отгоре се настъргва кашкавала и то обилно и се пече във фурната на 180С до хубаво зачервяване и разтапяне на кашкавала.
Сервират се в саханчетата с препечени на тостера филийки.
Писах много, а в действителност става много лесно. Само не съветвам всички продукти да се варят наведнъж, макар че това ще намали времето на приготвяне поне три пъти.
Този начин на приготвянее не е изключен, а напълно възможен ... Не съм пробвал, но сигулно ще работи.
Прабвайте смело и НАЗДРАВЕ!

понеделник, 2 септември 2024 г.

ПАСТЕТ ( ПОМАЗАНКА) ОТ СИРЕНЕ

 


    Че не е пастет щом е от сирене е съвсем ясно, по-скоро е помазанка, ама тази думичка нещо е изчезнала от речника ни.
    Признавам си, че това не е моя идея, а е спомен от детството:
    Баба, когато правехме овче сирене и след като оформяше сиренето на равни парчета, за да влизат в тенекията, изрезките ги отделяше за баница, за нещо друго, но оставаха все едни такива ситнежи ... Тях ги намачкваше яко, смесваше с овче масло и зелентии от двора. Те това най ми харесваше да си намажа препечената филия хляб върху печката с дърва.

Та да си дойда на думата: В последно време продават по някои магазини едно такова натрошено сирене, което е много подходящо точно за баница.
Само че от него може да се направи точно една помазанка, която е невероятно вкусна за препечени филийки и за много други неща.
Давам примерни количества: -около 400 грама сирене от това натрошеното се изкисва в прясно мляко (не във вода), за да се обезсоли.
-100 грама хубаво масло се оставя да се размекне на стайна температура;
Необходими са още 1-2 скилидки чесън (може и без него); 1/2 ч.л. бял смлян пипер; една клонка копър нарязан на ситно.
Това се условните съставки - сетне ще поясня какво още.
Всичко се слага в купата на пасатора и се пасира до много гладка смес.
Прехвърля се в подходяща съдина и заминава в хладилника.
Това е нещо като базов вариант. От тук нататък влиза в действие нашето въображение и мераци.
Само този вариант е достатъчен за наистина за хубаво намазване на препечени филийки и направа на сандвичи.
При смилането може да се добавят и ядки орехи.
Тръгваме с идеите - 1/2 ч.л. пушен червен пипер;
и като го подхванем - малко повечко чесън, наситнет магданоз; настъргани и други сирена; горчица; нещо лютивичко - като моя чили сос или табаско сос;
Основното е сирене обезсолено, масло и от там нататък - въображение. Затова казвам -пак не е рецепта, а начин на направия.
Правете смело и оставяйте на своите мераци.
НАЗДРАВЕ!

МАРМАЛАД ОТ СИНИ СЛИВИ, ЯБЪЛКИ И СМОКИНИ

 


 Тази година в двора сливи бол - само мерак да имаш да правиш вкуснотии - сладка, мармалади, печени със сирена на фурна и т.н. За направата на много лесното сладко мусковадо от сини сливи вече писах.
    Сега е ред на един невероятен мармалад от сини сливи, ябълки и смокини.
Необходими са 3 кг сини сливи, 1 кг сладки ябълки и около 600 грама зрели смокини, както и 500 грама кафява захар Мусковадо и един добре измит лимон, резнат на две.
Всички плодове се измиват добре, нарязват на парчета като се отстраняват костилките, сърцевината на ябълките (не се белят) и евентуално увредени места по тях.
След нарязването всичко се слага направо в чувена (чугунената съдина, в която ще се пече).
Ето го и самият чувен.
Пече се на 180С около 45 минути. Сетне на 150С за около час.
Съдината се вади внимателно от фурната и с пасатора (с метален накрайник) всичко се пасира до желана гладкост. (Разбира се, половинките лимон преди това се вадят и след пасирането пак в съдината). 
Печенето продължава без капак до стигане на желаната гъстота.
Сетне топло топло в бурканите, те - върху капачките и т.н. От това количество се получиха 5 бурканчета по 300 грама и едно малко.
На когото захарта му се вижда малко или скъпа, може да ползва обикновена - по собствен вкус (някъде около кило поне).
Количествата плодове също могат да се комбинират по собствено желание.
Ами това е - просто и лесно. Само мерак да има ...

ЧУДО КЮФТЕНЦА - ОТ НИЩО НЕЩО

 


    За кюфтетата съм писал толкова много, че ако изведа всички публикации, цяла страница няма да ми стигне.

    Впрочем първата ми публикация в блога беше за студентските кюфтета, които бяха уникални и си остават уникални и до ден днешен.

    Тези кюфтета, които сега предлагам, наистина са уникални, дзверски вкусни и напълно бюджетни. Буквално от нищо нещо - от 400 грама мляно месо, поне 20-а кюфтета, които могат да нахранят цяла кохорта гладници.    

Няма да Ви мъча, а веднага давам количествата: 400 грама мляно свинско месо (бут, плешка, от ребрата - в кварталната месарница ги смилат за секунди).

Така че с месото проблема е решен. В къщи се настъргват на най-ситната решетка на рендето 600 грама обелени и почистени картофи. Това е най пипкавата част. Леко на ръка се изцеждат и добавят към смляното месо. Слагат се и 100 грама лед, както и подправките- сол, черен пипер, щипка индийско орехче и поне две супени лъжици от моите сушени сушени зеленчуци, в които има всичко необходимо. Яйце и лук не добавям.

Пада яко бъркане и размесване. Поне 10-а мин. и сетне в хладилника за 24 часа.

След това отново разместване и оформяне на кюфтета. Нареждат се на дървена дъска с желана големина - моите като тенис топка.

Връщат се в хладилника да си отдъхнат от насилието върху тях.

Пържат се в силно загрята мазнина - смес от масло, олио и захтин, като се пущат на 2/3 от обема на тигана. И се джуркат със самия тиган. Демек тиганът се разтръсква и те сами си се обръщат вътре.

В краен случай се обръщат с лопатката.

Сетне върху кухненска хартия да поеме мазнинатата. В същатата мазнина се изпържват една две крастивички - като тиквички са...

Пробвайте смело, правят се лесно и при това са много икономични и     НАЗДРАВЕ!