Едно кратко предложение от мене. Много хора вече си правят кисело мляко в къщи. И доста често не им се получава или пък става редичко колкото и добра закваска да ползват. Е, ще издам един малък мой трик:
Много често подваряваме прясното мляко до 37-40С и слагаме закваската - дали е готова или пък добро качествено кисело мляко с налични млечни бактерии в него.
Е, горе долу е така, но млякото, което купуваме на пазарЯ не е съвсем сигурно, че е чисто и го бива. По едни изследвания повече от 70% от това мляко е "заразено" с вредни бактерии или пък е "покръстено" - демек поразредено или кръстено с малко водичка и мас за масленост.
Затова като купя такова мляко от пазара, първо си го прецеждам през кухненска хартия и цедка.
Вярно, отнема време, но не е чак толкова.
Сетне в тенджерата - до завиране, т.е. на температура над 75С, за да се пастьоризира. Като започне да надига каймака, намалям котлона и започвам да го разбърквам през цялото време.
Така го варя поне 20-а минути. Ще кажете какъв му ефекта на това - ами всичката излишна и евентуална добавена течност се изпарява.
След това го оставям да поизстине добре.
Най-добрата температура за заквасване е около 35-37С, т.е. телесна температура.
По бабешкия начин - топваш кутрето в млякото и ако устиска поне 7 сек., т.е. бавно броене до 7, значи е готово.
Само че много е по-лесно с термометъра.
На литър мляко предвиждам 2 с.л. закваска от добро качествено кисело мляко (ако е готова - според указанията).
Разбърквам с малко мляко, сетне в тенджерата и разливам в буркани от компот. Затварят се с капачката и за да стоят на топло, ги пъхам в стари ръкавици от ония за фурната.
След 3-4 часа бурканите заминават в хладилника.
На другия ден имам готово кисело мляко, което можеш с нож да го режеш.
Понякога слагам и малко натрошено сирене или направо смачкано сирене (дори съм пробвал със синьо Рокфор) вътре в буркана и резултатът е потресающ...
Пробвайте и щ останете доволни.