вторник, 25 април 2017 г.

Пуешка шунка


 Отдавна не съм писал за домашната шунка - не че не се прави, но е все нещо традиционно, което вече е показвано.
 Тази е различна, защото е основно от пуешко месо.
 Няма да се разпростирам надълго и нашироко, та направо на необходимите продукти:
 Моят шунковар поема или 1 кг или 0,5 кг, когато се ползва редуктора. Обикновено правя по 0,5 кг, тъй като свършва за два-три дни и не ме притеснява съхраняването.
 Необходими са по 300 грама пуешко от бута и от гърдите и около 300 грама шарено свинско от гърдите.
 за подправяне - 18-20 грама сол; по 1 ч.л. червен и черен пипер; 10-а грама захар; 1/2 ч.л. млян кориандър (2-3 грама) и 1/2 к.л. индийско орехче (грам не повече), като и поне 100-а мл студена вода.

 Изпълнението е като при другите шунки в шунковара:
Месото от пуешкия бут и свинските гърди се нарязва на произволни парчета и на няколко пъти с по малко от водата се смила в блендера - до кашеобразно състояние.
Месото от пуешките гърди се нарязва на произволни парчета - нарочни ги направих почти 2х2 см - така стават "видими" в готовия продукт.


Премляното месо и кубчетата от гърдите се слагат в подходящ емайлиран или стъклен съд, добавят се подправките и хубаво се омесват с ръка.
(сложих и 1 ч.л. домашен кетчуп, който не го усетих в крайния продукт).


  Така подготвеното месо се оставя за една нощ в хладилника, покрито със стреч фолио.



 След това се пълни старателно в шунковара като се уплътнява добре. Затваря се да си го притиска пружината и поне за 24 часа заминава в хладилника. 
 Все препоръчват да стои 48 часа, но не виждам голяма разлика.
 След това шунковарът се поставя в дълбоката тенджера, налива се вода с около 1-2 пръста повече откъдето достига месото в него. Вари се на 85 С общо около 2 часа (за 1/2-ра доза), но от момента на достигане на температурата от 45 минути максимум до 1 час. 

 (препоръчителното време на варене за 0,5 кг е около 45 минути на температура 85С на водата в тенджерата, плюс още 10-15 минути).

 Веднага след това това шунковарът се вади, отлива се насъбралата се в него течност, охлажда се шоково и заминава за 24 часа в хладилника.

(течността не се изхвърля - може да послужи за сосче или да отиде в някое ястие - уханна и вкусна, все пак са отделените от месото сокове.)

 
 След като сме направили планина от подвизи в чакането, това е крайният резултат - невероятно уханна и апетитно изглеждаща.




 Реже се тънкофайски и държи форма.

 Дзверски вкусна! 

П.П. Пробвах и само вариант с пуешко месо от бута и гърдите. Става доста суха и затова препоръчвам варианта с добавката на свинските гърди. Но ако човек иска, може и да я направи само от пуешко...

неделя, 23 април 2017 г.

"Кюфтенца" и "шницели" от стар хляб - полезно предложение



 Баба казваше, че е грехота да се изхвърля хляб и това е и моя максима.
 Все измислям различни начини старият хляб да бъде оползотворен - на пържени филийки, на някаква запеканка или страта. Не всеки път става със слагането в кюфтета я...
 След вчерашните лесни катми, никак не ми се искаше в неделя да сме на пържени филийки, па и беше артисал доста сух хляб. Обикновено в неделя (е не всяка де) правя бабините бухти или други лесни бухти ...
 Е и покрай тях се роди идеята за тази просто фантастична закуска - бих казал Дзверски вкусна (но понеже няма мръФка...)

 Необходими са - сух хляб, на който се изрязват корите и се настъргва на ренде (ако е много сух) или натрошава на ситни трохички.
 За половин хляб - поне 2 големи или три малки яйца, поне 1 ч.ч. прясно мляко (може и кисело, но малко повече) - зависи колко е сух хляба; 2-3 с.л. брашно, 1 равна ч.л. сода, 1/2 ч.л. сол (може и без нея - зависи колко е солено сиренето), 100-а грама натрошено сирене. Ако има, и малко настърган кашкавал - става още по-вкусно.

 Изпълнението е леснично - все едно, че се правят бухти, но по различен начин.
 Яйцата се разбиват с прясното (или кисело) мляко и в тях се слага настъргания или натрошен хляб. Слага се и поне 1 с.л. брашно и содата, загасена с капка лимонов сок.
 Изчаква се 15-а минути, за да може сухият хляб хубаво да поеме течността и в този момент се преценя дали иска добавяне на още брашно или течност. 
 Трябва да се получи нещо като гъсто тесто, което може да се оформя с намазнени ръце на топчета. В него се слага натрошеното сирене и настърганият кашкавал.


 С намазнени ръце се оформят кюфтенца с произволна големина, но най-добре е с големина на топка за пинг понг или по-голям орех. С тази големина са буквално за една хапка ...




 Пържат се в тиган с малко мазнина до хубаво зачервяване.
 Впрочем не е поемат от мазнината и не е необходимо да се слагат върху кухненска хартия.
 Закуската е готова - върви си и със сирене и със сладко, и с мармалад, и с мед - каквото душата ти иска.

 До тук добре, но нямаше да съм си Я, ако се бях спрял само до тях:

 Направих и шницели от същото "тесто".
 С намазнени ръце се взема по-голямо количество от тестото, разстила се в дланта със желана големина, слага се резен сирене и се покрива с тесто. 
 Може и резен кашкавал или шунка (колбас), но под ръка нямах такива, та само със сирене. Големината на "шницела" е въпрос на желание, но все пак да е поне колкото една филия ...
 Пържат се по същия начин, но на 2/3 от мощността на котлона.


 Ето ги готови.


  И "шницела" в разрез. 

  Впрочем това е просто една идея, която носи всякакви вариации - могат да се прибавят различни продукти и аромати, но видът на кюфтенцето или шницелчето винаги е изкусителен.
 
  Просто невероятни ...
  Оползотворихме стария хляб и го превърнахме в закуска, която може да стане любима на младо и старо.

 Добър апетит!

 

събота, 22 април 2017 г.

Полукрем супа с коприва


Не правя често супи, а още по-рядко пиша за тях, но тази се получи уникална и затова я споделям.
Прави се лесно, с минимум усилия и с няколко продукта, па и точно сега й е времето.

Необходими са:
за 4 порции ориентировъчно
200-а грама коприва (даже идва в повече)
3-4 стръка пресен лук и 1-2 стръка пресен чесън
1-2 моркова
1 голям или два по-малки картофа
бучка масло (1 с.л.) и 1 с.л. олио
около 1,5 л бульон (пилешки) или топла вода 
1/2 връзка магданоз (но може и без него)
сол, черен пипер - на вкус


Изпълнението е страшно лесно:
Копривата се измива, попарва с вряла вода за 10-а минути и след това се нарязва сравнително на ситно.
Морковите и картофа се нарязват на кубчета.
В тенджерата се загрява маслото с олиото и в него се запържват нарязаните на ситно пресен лук и чесън, добавят се кубчетата картофи и след няколко минути морковите. Леко като омекнат (не повече от 7-10 мин.) се налива бульона (или топлата вода). Като заври, се добавя копривата и силата на котлона се намаля с 1/3. Вари се не повече от 15-а минути. Осолява се на вкус и се добавя черния пипер.
Никаква друга подправка не е необходима, така се запазва най-добре вкуса на копривата.
Горе долу 1/2 или малко повече от супата се отделя в друга съдина и се пасира с пасатора и връща обратно в тенджерата. Наръсва се със ситно нарязания магданоз.
След 10-а минути е готова за сервиране.
Сервира се с чеснови крутони и с добавка на 1 идея масло.


Гъста, уханна и много вкусна.

П.П.
Ако част от течността се замени с прясно мляко (не харесвам сметана), става още по-вкусна.
За моя вкус добавям и 1 ч.л. чили.
Наистина става много вкусна.
Добър апетит!

"Лесни" катми



 Започвам с уговорката, че това не са съвсем типичните катми, но е един лесен вариант за направата им. За катмите вече съм писал и то съм дал автентична рецепта
 Този вариант се различава и по това, че се ползва прясно мляко, което при катмите се явява направо глезотия. По-скоро приличат по съставките се на палачинки, но не са ...

 Необходими са:
1 литър прясно мляко (или 4 ч.ч.)
между 3 и 4 ч.ч. брашно (зависи от брашното и желаната консистенция и от яйцата, така може и малко повече да отиде)
1 пълна с връх ч.л. суха мая (около 7 гр.)
1 ч.л. сол
2 с.л. захар
1/2 ч.ч. олио (за предпочитане е разтопено масло)
поне 4 яйца 
масло за намазване

Забележка: Вместо прясно мляко може да се ползва суроватката, която остава при правене на домашно сирене или пък тази от цеденето на кисело мляко.

 Изпълнението е лесно, почти като при обикновени палачинки и въпреки това малко различно.
В голяма купа се слагат около 1 ч.ч. брашно, захарта и сухата мая. Разбъркват се и се излива 1 ч.ч. леко затоплено (до телесна температура - макс.40 С) прясно мляко. Пак се разбърква и се оставя на топло място, докато започнат да се появяват пуканчета и да се надига.
Тогава се слагат яйцата, солта и олиото (маслото) налива се останалото мляко, разбива се с телена бъркалка или вилица (не е препоръчителен миксер) и в процеса на разбиването се добавя и останалото брашно. Трябва да се получи консистенция на гъста боза (малко по-гъсто от палачинково тесто и по-рядко от кексово - ама как само го обясних?! 😋 ).
Оставя се да си почине около 20 минути на топло и тестото си втасва - то си се вижда как набъбва и увеличава обема си.

Печенето е най-удачно върху тиган с тефлоново покритие или върху чугунен тиган (т.е. съдина с дебело дъно), който се загрява максимално и след слагането на първата катма, силата на огъня се намаля с 1/3.


 Като се появят пуканчета по катмета и леко "засъхне", значи е готова и се обръща с лопатка. Пекат се до леко зачервяване. Извадената катма се намазва със студено масло.
Предпочитам да ги намажа само от едната страна. За целта ползвам масло от хладилника забодено на вилица.
След първата катма не е необходимо да се може повече тигана.


Готовите катми се нареждат една върху друга.
От това количество се получават около 15-а до 20 катми в зависимост от големината и дебелината. Ако тестото е малко по-рядко стават по-тънки, а когато е по-гъсто - по-дебелички, каквито за предпочитане (по-пухкави и сочни).
Вървят си с айрян, мляко, сирене или сладко.
Приятен апетит.

сряда, 12 април 2017 г.

Майонеза само с жълтък - полезно предложение


Няма да изненадам никого с тази поредна майонеза.
За майонезите съм изписал доста, но тази понеже е малко по-различна я споделям. 
Необходими са за направата й един жълтък, 1 ч.л. горчица, 2 с.л. хладка вода, по 1/2 ч.л. черен пипер и сол, буквално толкова нарязан на ситно копър и около 200 мл олио.
Изпълнението е обичайното:
Продуктите се слагат в този порядък в купата на пасатора, пасатора се потапя до дъното и включва на пълна мощност. За 30-а секунди майонезата е готова.


След малък престой в хладилника става суперска. При желание да бъде по-гъста, малко повече олио, за по-рядка - още една-две с.л. вода.
П.П. : водата може да се замени с готов зеленчуков бульон. Тогава става направо неустоима.

неделя, 9 април 2017 г.

Крехки шишчета на скара (грил)


 Това определено не е рецепта, а един много простичък и лесен начин да се направят страхотно крехки шишчета.
 Преди доста години бях чел за един конкурс за шашлъци и наградата за най-вкусен бил спечелен от Еди Кой си, който отказвал да издаде тайната си. А като я споделил, никой не му повярвал. 
 Е, пробвал съм многократно тази "тайна" и резултатът винаги е бил удивителен - страшно крехки шишчета.
 Месото се нарязва на парчета - за шишчета, най-подходящо около 3х3 см и се слага в подходяща съдина (емайлирана или стъклена) и се залива със студена вода.
 Най-добре е водата да е от разтопен лед, или филтрирана, или престояла поне 3-4 часа след пущането от чешмата.


 Удачно е водата да се смени след 2-3 часа. Най-удачен е вариантът - престои в хладилник поне за 8 часа.


 След това месото се оставя да се отцеди добре и се наръсва с мерен пипер, червен пипер и малко чубрица. Могат да се сложат и други подправки, но тези са по вкуса ми.
 Понякога добавят и сок от нарязан и изцеден лук.
 Солят се като се нанижат на шишчетата, непосредствено преди печенето. Слагането на лук, чушка или друго е въпрос на предпочитания.

 Ако се пекат на грил тиган, не искат нищо повече, но ако ще се пекат на скара, не е зле предварително самите шишчета (месото де) да се омазнят малко като се напръскат с олио.
 И един малък трик - когато се пекат на грил тигана, може да се покрие с капак и силата на котлона да се намали с 1/3. Обръщат се два-три пъти.
 За още по-голяма вкуснотия, когато се допичат от едната страна, от горе им може да се сложат тънки ивички кашкавал или някакво твърдо сирене.

 Резултатът  е винаги Дзверски вкусни и крехки шишчета.

събота, 8 април 2017 г.

Картофено пюре с коприва - полезно предложение


 Това определено не е рецепта, а просто един начин да се разнообрази вкусното и любимо картофено пюре и да се направи много полезно.
 Необходими са освен обичайните за картофено пюре продукти, още и коприва. Приблизително на кг картофи около 250 грама коприва.
 Картофеното пюре се прави по начина, по който всеки си го прави.
 Копривата се измива добре, попарва се с вряла вода за 10-а минути. Оцежда се добре, нарязва се на ситно и след това се пасира добре с пасатора.
 Пасираната коприва се смесва с картофеното пюре и това е. В случая, за разкош, е добавени малко изсиснато в топла вода натрошено кашу.
 Дзверска вкуснотия.

Рула от рибно филе (от сом)

 

Това е едно страхотно предястие или ястие, което се прави с минимум продукти при това доста лесно, въпреки че изглежда "засукано".

Необходими продукти: 
рибно филе - в случая от сом, но може и от всякаква друга риба стига филето да е добре почистено и да няма кости.
поширани яйца - на брой колкото са филетата
за овкусяването: сол и черен пипер; това не пречи да се добавят и други подправки
за пърженето: царевично брашно и олио
за един човек е достатъчно едно филе, е ако е по-ящен максимум две

Изпълнението е изключително лесно: 

Първо се подготвят пошираните яйца - как се правят по възможно най-лесния начин съм показвал вече.


Филетата се подготвят като се разцепват по дължина на по-тънки парчета, опиперяват се и се осоляват.


В тънкия край на филето се поставя едно поширано яйце и се навива на руло.


Навитото руло се "защипва" с клечка за зъби. По същия начин се подготвят и останалите рулца.
След приготвянето на всяко едно най-удачният начин е веднага да се овалят обилно в царевично брашно. Така се поема по-добре и може преди пърженето още веднъж да се овалят.
Може и да се овалят в обикновено брашно, сетне в яйце, галета и пак в яйце.
Просто предпочитам варианта само с царевичното брашно.


Пържат се в тясна касерола в повечко олио до хубаво зачервяване като силата на котлона е намалена с 1/3. Още по-удачно става като се пържат под капак.
Като се извадят се слагат върху кухненска хартия да поеме излишната мазнина.

 

Могат да се сервират върху зелена салата или с гарнитура по желание. Желателно е да са вече леко охладени.
И никакъв случай да не се забравя клечката за зъби - трябва да се извади преди сервирането. (Впрочем това е най-пипкавата част от цялото приготвяне).



Впрочем най-вкусни са когато добре са изстинали - тогава се режат на тънко и стават невероятно мезе към всякакво питие - особено водка.

В комбинация със скариди мезето вече е Дзверско и яко издържащо на питие.

П.П. Има и още един още по-лесен вариант за направия, при който не са необходими дълги и здрави парчета филе, а могат и по-късички. При това яйцето може да бъде и не цяло, а на парчета.



В единия край на парчето филе се слага резнатото на две яйце и просто се захлюпва с другия край. Дори не е необходимо да защипва с клечка за зъби.


Така подготвеният "сандвич" се овалва с царевичното брашно и се пържи по описания начин.
Вкусово не се различава, но не са толкова ефектни.
Най-важното е, че всичко се прави  много лесно.

Наздраве!

сряда, 5 април 2017 г.

Патешки сърца "тапака"


Патешките сърца са един невероятен деликатес от субпродуктите - Дзверски вкусни са, когато са приготвени добре и са неустоимо мезе и хапване.
Много по-вкусни са от пилешките, па и са по-полезни, нищо че имат една ей такава мазнотийка по тях ...
Само един дефект имат - докато пилешки сърца могат да се купят едва ли не във всеки магазин, те са доста по-трудни за откриване в магазините. Има ги и то не винаги в големите хипармаркети (няма да им правя реклама), но този път се накупих направо от фирмения магазин на кланицата в Първомай. При цената си от 5,00 лв за кило са си направо атрактивни.
И още една излишна приказка - защо патешки сърца тапака? Ами това е грузинската дума за тиган и за едно популярно там ястие от разцепено и печено под тежест пиле върху тигана. Та затова, защото технологията е точно такава.
Какво е необходимо?
патешки сърца ("колкото повече, толкова повече"), 1-2 чаени лъжички гъша мас, а ако няма такава - масло.
за мариноването: 3-4 с.л. соев сос, 1 ч.л. сода, черен пипер, 20-30 мл уиски или водка, 1 с.л. лимонов сок и 1/2 ч.л. риган.
Изпълнението не е трудно:
Патешките сърца се размразяват (обикновено ги продават замразени - цяло щастие е да се намерят незамразени), измиват се добре и се почистват от остатъци от кръвоносни съдове и др.п.

Слагат се в подходяща съдина и се изкисват за половин час в студена вода с добавка на малко оцет. Прави се с цел да излезе излишната кръв от тях.


След това се вадят, леко подсушават и с остър нож се цепват наполовина, след това по още веднъж откъм всяка страна и се получава нещо като пържолка. От обратната страна съща леко се цепват с ножа ( вижда се на снимката). Стават едни такива плоски.


Прехвърлят се се в подходяща съдина и заливат с всички продукти за маринатата. Нека така да си постоят колкото може повече. Достатъчен им и час, но ако изкарат една тъжна нощ в хладилника, ще им се отрази много добре.


Тиган с незалепващо покритие се загрява добре, патешките сърца се подсушават с кухненска хартия. В тигана се "хвърга" малко гъша мас или масло и сърцата се нареждат в него. Отгоре им се слага нещо тежко да ги притиска (поради липса на точно такова, ползвах чинийка и пълнен буркан от компот).
Пекат се под тази тежест не повече от 2-3 минути и се обръщат от другата страна с поставяне отново на тежестта.
Стават едни такива красиви пържолки ...


Не бива да се пекат повече - иначе ще станат жилави. Просто две три-три минути са напълно достатъчни. Няма да останат сурови, а ще се топят направо в устата.


Могат да се сервират върху зелена салата, обилно поръсени с магданоз и полети с мазнината от тигана.


Могат да се поднесат с препечени филийки и салата.
Дзверски вкусни, невероятно крехки и при това Яко мезе за всЕкакво питие.
Наздраве!

понеделник, 3 април 2017 г.

Мармалад от коприва


 Почти съвсем "първоаприлско" сладко творение - мармалад от коприва и още нещо...
 Бях си наумил да правя я супа от коприва, я някаква яхния с телешко, но в един момент се сетих, че някъде бях чел за някакъв илач от коприва, лимони и мед. Действал полезно за кръвта, далака и какво ли не, па и копривата съдържала куп минерали и какво ли не ... Е не открих къде съм го чел, но реших да импровизирам ... Па съм правил сладко от лимони, защо да не им добавя и коприва и каквото стане.
 Направих всичко "на око" и в крайна сметка съм очарован от резултата - получи се невероятно сладко. Малко е трудно да опиша вкуса - хем сладко, хем леко стипчиво (от лимона), хем с един особен вкус от копривата, но много вкусно.
 Количествата посочвам каквито ползвах:
 около 500 грама коприва; 1 лимон; 2 ябълки; 1 ч.ч. захар; 1 с.л. пектин; 3 с.л. с връх захаросан мед.
 Изпълнението никак не е трудно:
Ябълките се почистват и нарязват на късове. Лимонът се измива и попарва с вряла вода за 10-а минути. След това заедно с корите се нарязва на късчета и се почистват семките.
Ябълките и нарязания лимон се слагат в тенджерка и заливат с вода, колкото да ги покрие и се варят до омекване на лимона.
Тенджерката се маха от котлона, изчаква се малко и всичко се пасира с пасатора. Получената смес е най-добре да се прецеди през едро сито.
Копривата се измива с течаща вода, след това се попарва с вряла вода за няколко минути, нарязва се и се пасира с пасатора.
Тенджерката с пасираните ябълки и лимон се връща на котлона и се слага смесената с пектина захар. Изчаква се заври и се намаля силата на котлона и се вари максимум 10-а минути. 


Добавя се и пасираната коприва и варенето продължава не повече от 5-6 минути или до сгъстяване - както при обичайното сладко.


Тенджерата се маха от котлона, изчаква се малко да поизстине и се слага меда, който се разбърква до разтварянето му.


Веднага след това се пълни в затоплени бурканчета, които се обръщат с капачката надолу до изстиването им.


Ето и едни палачинки с лапад, напълнени с мармалада от коприва.

Получава се невероятен на вкус мармалад от копривата.
Няма да описвам, че освен адски вкусен, е и страшно полезен...

събота, 1 април 2017 г.

Палачинки с лапад - полезно предложение


 С рецепта за палачинки няма да изненадам когото и да е, но тези станаха просто уникални.
 Палачинки с лапад - невероятно вкусни, както за закуска със сирене или с нещо сладичко, така и за последващо ястие с плънка.
 Просто са необходими около 100 грама лапад ( може и повече) за една доза.
 Лападът се измива, почиства и попарва с вряла вода за няколко минути. Сетне се оцежда добре, нарязва се и се пасира с пасатора. За предпочитане е да е нарязан предварително, защото иначе "затепва" пасатора.
 От там нататък просто се смесва с готовата смес за палачинки, кой какво си ги предпочита. 
 В моя случай това са две яйца, 1 ч.ч. прясно мляко, 1/2 ч.л. сол, 1 с.л. олио и 4 с.л. с връх брашно. Колкото е по-рядка сместа, толкова по-тънки и финни стават палачинките.


 Пекат се като обикновени палачинки.


 Готовите се намазват с масло.
 Невероятно вкусни.
 Каквото остане, може да се превърне в невероятно предястие като се напълнят със смес от сирена (крема и други каквито има настъргани) с малко наситнен копър. И т.н.
 Напълнените палачинки могат да се запекат с бешамелев сос и да си станат направо ястие ...
 Впрочем, вместо с лапад могат да се направят и с коприва. Процедурата е същата, а са още по-вкусни.
 
 Струва си да се направят.