При сирената, които продават в магазините и безспорно установения факт, че поне 2/3 от тях не отговарят на елементарните изисквания за нормално сирене, предпочитам да си направя собствено домашно сирене. Добавки на сухо мляко, палмова мазнина, съставки за задържане на вода и т.н. просто ни тровят.
Хубаво прясно мляко трудно се намира, но в града има поне няколко места където можеш да си го поръчаш в нужното количество и на другия ден да си го вземеш от магазина им.
От друга страна всяка сутрин има хора, които продават на няколко места прясно мляко, а и бабите на пазаря в сряда и събота - също. На тях не се доверявам, а другото мляко е кравеферми, които го продават и на дребно.
Отделно от млякото е необходима мая - продава се на доста места, а в някои случаи и с добавка на хубаво цедило.
Следователно, да си направиш домашно сирене не се изисква кой знае какво - основно мерак.
Преди да продължа ще кажа, че в блога имам няколко варианта как се правят различни сирена:
ДОМАШНО ТВЪРДО СИРЕНЕ
Лесно домашно "сирене" втора част
В тези публикации доста съм обяснявал как се прави сиренето, а в тази ще разкажа за един по-особен вид сирене, който мното прилича на топено сирене. Преди много години - в средата на 90-те имах нещо общо с една мандра и знам как се правеше топено сирене. Всичкият брак от производството, включително и леко мухлясало сирене и кашкавал се изпращаха в един цех за направо на топено сирене. Та от тогава изобщо не купувам и не ям такова, освен ако не си го направя сам.
За направата са необходими поне 500 грама извара, 250 мл прясно мляко (без значение какво - може и магазинско пастьоризирано), 100-а грама гауда (едам, чедър, синьо сирене или кашкавал, или пък каквото има изостанало в хладилника - може да се е втвърдило, без значение), 1 ч.л. сода и около 50 гр.масло.
Целият проблем е да се намери качествена и подходяща извара. Пробвал съм с различни видове, които се продават (в повечето случаи не стават). Намерил съм една, която е перфектна за тази цел.
В подходяща съдина с дебело дъно и дълбока при това се слага млякото и изварата. С пластмасова шпатула при бавно нагряване започва да се разбърква изварата.
Целта е да се получи пълното разтваряне на изварата.
Впрочем това може да се прави в голяма купа и на водна баня, но става по-бавно.
Първата цел е постигната.
Върху подходяща купа се слага цедка, покрива с цедилото за сирене или два-три ката марля и получената смес се изсипва да вътре да се прецежда.
Докато си се отцежда, избраното сирене се настъргва на ситно.
Когато добре се затопли се сипва чаената лъжичка сода.
Внимание! Изварата започва да се топи и да набъбва страшно много - ха ха и да избяга от съдината.
Зотава трябва да се бърка непрекъснато. Не се ли бърка има опасност да загори или да излизи от съдината. Сега е моментът силата на котлона да се намали - при мен от 9-та на 6-та. При изварата се добавят настърганото сирене, бучката масло и сол на вкус - поне 1 ч.л.
На снимката се вижда как първоначално се е пенило (да не Ви притеснява), сетне започва да се сгъстява.
Варенето продължава до хубаво сгъстяване - шпатулата да оставя следа на дъното.
Готовото сирене се сипва в подходяща пластмасова форма.
Голямата част - в този й вид, а в остатъка добавих сушен босилек (много си върви със сиренето) и пресипах в друга съдина.
Като изстине заминава поне за една нощ в хладилника и на другия ден може да се напада.
Става достатъчно твърдо, може да се реже спокойно на резени и пази форма.
Това е сиренето с добавката на сушения босилек. Вместо босилек може да се добавят всякакви подправки по собствен вкус и желание. Носи и на разни пипери, на лютивичко, може да му се добавят няколко капки течен дим и ще има вкус и аромат на опушено.
Всичко въпрос на собствена фантазия и мерак.
Единствено, ако ее добавено синьо сирене, трябва да се внимава с добавките - препоръчвам да си се остави в този си вид.
Признавам си без бой невероятно вкусно е ... Страхотно мезе, може да се сложи при доматите вместо обикновено сирене.
Може да се сложи върху пица, изобщо става почти за всичко - включително и за хачапури.
Впрочем и за цената (като изключим собствения си труд). Изварата, която ползвам е 2,99 лв за 275 грама (значи 6,00 лв), 50 грама масло са 0,90 лв, 100 грама от ония сирена около 2 лв или грубо казано 9,00 лв за около 650 грама краен продукт. Изобщо не е зле.
П.П. Препоръчвам да се прави горе долу в тази доза или малко повече. Няма консерванти и др.п. и трайността му не е много голяма - 5-6 дни. Впрочем прави се лесно и бързо, много обяснявах, но цялата процедура най-много за час и то, ако не си много сръчен.
За по-наситен цвят може да се добави още в самото начало на варенето ч.л. куркума.
Ако се поразровите из нета, ще срещнете руски рецепти в подобен вариант, но с добавка на яйца при варенето. В общо линии това вече не е млечен продукт, а и трайността му се свежда до минимум и не го препоръчвам.
Доверете ми се, няма да съжалите и за финал задължителното НАЗДРАВЕ!
Няма коментари:
Публикуване на коментар