Страници

понеделник, 3 декември 2018 г.

Бумбар, бахур или кървавица - само суперлативи


 Нещо изобщо нямах намерение да правя отделна публикация за този невероятен деликатес, но ме "прихванаха" карастанчовите...
 Спокойно, няма да пиша поредната дисертация и да изследвам всичко за бумбара, бахура или кървавицата.
 На който му е интересно, може да продължи да чете, на който не му е - да подминава и да не коментира. 
 Просто споделям...
 у наше село преди много години когато се заколеха прасетата, правеха кървавица - бял дроб, дреболии от прасето и прясна кръв събрана в копанята. В дебелите мазни черва и варене ...
 Бахур беше същото - кога с кръв, кога без кръв, но с добавка на ориз или булгур, бахар, черен пипер, чубрица и т.н. И пак варено ...
 Бумбар казваха на запържената осмянка с праз или лук в мас ...
 Е, нейде из дебрите на паметта ми се върти, че думата "бахур" е диалектна - идва от турски и обозначава точно дебелото мазно свинско черво. Ама ми се върти и друг диалектен израз - да ми ядеш б....ра.
 В спомените ми има и едно незабравимо заведение във Филичето - до Тримонциум (не съм от там, не знам, но 1975 год. бях там боец от БНА) и в отпуските го посещавахме - с яд, че имаше опашки от чакащи и на бяло вино и бумбар. Май и такова му беше заглавието "Бумбара". Правеха страхотен бумбар - най-често печен. Рецептата беше тайна, но подозирам, че го правиха в дебело черво от агнешки дреболии. Пък и на ония години кой да се замисли - евтинийка, с войнишката заплата - поне една порция, че и две и доста питиета. Сетне - поне два извънредни наряда. биля се случвало и арестантската койка да ометем ...
 Сега като се хванах да пиша, си направих зора да проверя какво пише по велия Интернет ...

 Бумбар:традиционно родопско ястие за района на Загражден и Давидково, приготвя се като агнешки дреболии/тънки черва, черен дроб, сърце и друга карантия/ се измият, нарежат на ситно и попарят за 30 секунди, след което се пълни агнешки търбух, зашива се,пробиват се няколко малки дупки в търбуха, и се пече на фурна от двете страни, в миналото се е пържило на огън/с масло/ отново от двете страни или на голява тикла. овчарски деликатес за кабадалии. Това от Речника на родопския диалект)


 Бумбар: бахур в Пловдивско (турска дума ?)- Това от речника на диалектните и стари думи с български произход.

  Бахур: Нарязани на ситно или смлени свински вътрешности, натъпкани заедно с подправки в дебелите свински черва и сварени; кървавица. - Е те това е от Тълковния речник на думите в българския език.

 Няма да показвам значенията от вездесъщото Уики, на което изобщо не вярвам и можеш при неговия оупън соурс да прочетеш всякаква дивотия...

 Та те Булка Спасов ден - вариации на темата колкото искаш.
 Ама има и една друга истина: магазиите са пълни с бахури, с кървавици и те там подобни изделия. Няма да ги коментирам. Гадост всусветная - изобилие от "дреболии" и Е-та и не знам си какво още. Само дето не става за ядене и може да ти скъса д...ка от тях.
 Общото във всички е, че се ползва бял дроб и то в големи количества, който по принцип е несъедобен, но е евтин, както и че се слага и черен дроб - с тричав резултат.
 Попаднах и на безумни рецепти: 2 кила бял дроб (най-вредното от животинчето) с добавка на свинско шкембе, сварено и нарязано. И това мога да го преживея, защото го хапвам с кеф. Ама върхът е - колкото шкембе и толкова - кравеЩо виме. Пуснете чичко Гугльо и ще се откажете от тоз ми домашен деликатес преди да сте го опитали ...
 Чак на мене ми мина мерака да пиша и затова преминавам по същество:
 Харесвам си бумбара по селски, още повече този от Филибето - преди 40+ години, ама не мога да понесе магазинското "сътворение".
 Поради липса на прасе на терасата, си го правя с купени продукти от провери месарници.
 Направо е елементарно да се направи в апартамеНа и то без  каквито и да са усилия.
 уф, най-сетне си дойдох на думата:
Необходими са ни: свинско сърце, свински бъбреци, свински далак, свински бузи, свинско месо от осмянката, малко сланина и малко месо от гърдите. 
Никакъв бял дроб, никакъв черен дроб. 
Дебели свински тлъсти черва продават по месарниците при нас по 2 лв килото. Почистени са и единственото усилие е да бъдат добре изкиснати във вода с лимонов или портокалов сок - променя вкуса и става много приятно. Затова няма да обяснявам как се чистят.
За подправяне - сол, черен пипер, смлян бахар, щипка кимион, ситно нарязан праз, дафинов лист и т.н., които ще обясня малко по-късно.
Всичко ще обясня след малко в продължението.
Всички продукти се нарязват на кубчета 2х2 см и се пъхат в една тенджура със студена вода. На всеки 20-30 мин. водата се сменя 
Това се прави докато водата стане чиста при изливане. Така се отмива всичката излишна кръв и субпродуктите стават годни за употреба. Във водата се слага и прясно изцеден лимонов сок.

 Всичко след добро изцеждане на водата, се смила на машинката за мелене на месо - на най -едра решетка. Моята е три бъбречета и се смила на много едро.










Преди меленето всичко се претегля, за да може да се определи количеството на солта и на подправките.
Това е в момента 1,900 кг чисто тегло. На килиграм се слагат 20 грама сол, 5 грама млян черен пипер, 2 грама млян бахар, 2 грама червен лютив пипер, 2 скилидки чесън и стрък праз около 20 см (смляни заедно с мИсото и дреболиите), 5 грама чубрица, 1-2 грама кимион. Носи и други подправки, но тези са достатъчно. Повечето може да "задушат" вкуса на месото.
Тука се виждат- почти 200 грама сланина, 542 грама сърце, 324 грама бъбрек (почиства се от ципите и жилите), 488 грама далак, 350 грама от бузите и 300 грама от гърдите.

Ето я цялата смляна маса заедно с подправките.
Може да се добавят и 100-150 мл вода или бульон за разреждане.
С фуния се пълнят в дебелите черва.
Трябва да се пълнят "рехаво", че сетне червата се пукат... Направих тази грешка... и някои станаха зян.
Варих ги в слоукукъра на най-слабата степен - иначе в тенджера върху решетка и на бавен огън ...
При мен се получи, че нещо ги "изпуснах" и загубих две-три черва ...



Оставят се добре да изстинат ..
Виждат се и "пораженията" ...
ама който си налива бърбън и който мисли за него, а не за мръФките, яде сетне бахура ... :)

Страхотно изпълнение и дзверски вусно.

А дали е бумбар или бахур, който както иска да го възприема, макар че по-скоро е бумбар, защото няма ориз в него.
Наздраве!







П.П. 7.02.2019 год.

Тези дни ме обзе "вдъхновението" и направих една сериозна партида, но този път бахур - с добавката на ориз.
И без да меля продуктите, а си поиграх да ги накълцам на ситно.
На кило от сместа горе долу 3/4 ч.ч. измит и изкиснат ориз и с добавка на повечко вода в сместа - цяла ч.ч.
Този път при варенето му "баех" и не допуснах спукване на червата.
Впрочем за варенето - задължително в леко подсолена вода - иначе ще се обезсоли готовия бахур. Във водата може да се добавят 2-3 скилидки чесън, глава - две нарязан на четвъртинки лук и 1-2 дафинови листа.
Стана направо дзверска вкуснотия.
НАЗДРАВЕ!

33 коментара:

  1. Не знам какво мисли тоя Гугльо, но вимето е феноменално вкусно...Изяли сме вкъщи килограми (едно време имаше по магазините) и си е чудесна храна. Ако знаеш да го сготвиш разбира се....

    ОтговорИзтриване
  2. Прав си. С много неща е така -първо трябва да знаеш да ги приготвиш и стават страхотно вкусни

    ОтговорИзтриване
  3. Голям мерак имам да направя. Един път съм правила заедно с баща ми, но този път ще пробвам сама. Нашата рецепта, за разлика от твоята е с черен и бял дроб и по-малко ориз(въпрос на вкус). Проблемът обаче е, че изобщо не мога да преценя колко черва ще ми трябват. Както го смятам с всичките му карантии и меса ще излезе около 10 кила, обаче за червата-нямам представа колко ще са необходими. Може ли малко акъл?

    ОтговорИзтриване
  4. Черният дроб не е подходящ за тази рецепта или трябва да се слага съвсем малко. Ползват се дебели пръсти свински черва на които около един метър е за около 900 гр,но не съм сигурен. Зависи от количеството ориз зависи от много неща И при това трябва да се пълнят рехаво за да не се пукат

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Благодаря за бързия отговор. Ще го умувам още и ако става за ядене ще се похваля. :D

      Изтриване
  5. Какво е осмянка ? И откъде купувате охладена карантия ? В кой град сте ?

    ОтговорИзтриване
  6. осмянка казват на меката коремна част от прасето. В Хасково имаме много месарници, от които може да се закупи всякаква карантия.

    ОтговорИзтриване
  7. Заведението се казваше Бумбарника.
    Рецептата включва и ориз и бял дроб и черен, като е изцяло от свинско. Разликата с бахура е праза и може би още някоя дреболия. Като цяло по скоро извън Пловдив му викат бахур . Бумбар идва от бръмбар - прилича на дебел бръмбар.
    В Бумбарника го печаха във високи тави а вътре плуваше в собствен сос. Това е основната разлика с днешния който се продава като колбас(без сос).

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Вярно "Бумбарника" беше - до Тримонциум. И тавите си спомням ...

      Изтриване
  8. Къв е тоя ташак ле. Тва мяза на издрано от слон. Как го ядете тва????

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. МОГА ДА ИЗТРИЯ ТОЯ КОМЕНТАР, НО НЯМА ДА ГО НАПРАВЯ - НЕКА ХОРАТА ГЛЕДАТ КАКВИ ВЕГАНИ ИМА ПОД СЛЪНЦЕТО С ПРОМИТИ МОЗЪЦИ

      Изтриване
    2. Ям месо с удоволствие, но това мяза на пълна пумия

      Изтриване
  9. Много вкусно ако се спазват правилата.Къде да поръчам

    ОтговорИзтриване
  10. Този човек прав бумбари ли въобще разлика между бумбар и бахаур...
    Аз съм от Пловдив и за разлика от него, съм ял на много места в града бумбар.
    Не само в Тримонциум...
    А бе, човече...в бахура няма ориз бе, по това се различава от бумбара, как може да пишеш за бумбар и бахур, след като елементарни работи не ти са ясни!
    Майстора, който правеше бумбара в Тримонциум, след това отиде в р-т Лаута и там лично съм виждал как се прави бумбар...
    Във вашето село може да слагат и конски глави в него!
    Не пиши глупости, да не объркваш хората...

    ОтговорИзтриване
  11. Няма да Ви изтрия коментара - приемам, че всеки има право на мнение. Вашето, освен че е обидно, ами е некомпетентно - показва, че дори не сте прочели какво пише по-горе. А след като толкова много сте го яли и познавате майстора, напишете как се прави. Нали знаете, ако с гледане ставаше, то кучетото щеше да е касапин.

    ОтговорИзтриване
  12. Е, това е наистина един жалък нещастник...
    Нямам намерение да го обучава как се прави бумбар и как се прави бахур!
    Прочети ти горе, как някои хора в коментарите си за бумбар, споменават ориз...
    Можеш ли да четеш - ОРИЗ!
    И подправките са различни...
    Спирам дотук!

    ОтговорИзтриване
  13. Не мога да не ти кажа още нещо...
    Ти нещо като собственик или администратор на сайта ли си, та плашиш непрекъснато,че можеш да изтриеш всичко което не ти харесва...
    Ако е така, изчакай поне да видим, колко хора са съгласни с теб и колко с мен!

    ОтговорИзтриване
  14. Само искам да попитам, на кой е този коментар?
    - А дали е бумбар или бахур, който както иска да го възприема, макар че ПО СКОРО Е БУМБАР, защото НЯМА ОРИЗ в него.
    Всичко хубаво!
    Много поздрави от Пловдив.

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Когато е без ориз, би следвало да е бумбар, макар че в различни райони има различни наименования на почти едно и също нещо. А на кого е коментара, че не съм в час, няма как да знам.

      Изтриване
  15. Въпреки всичко, аз Ви се извинявам, ако се чувствате обиден...Наистина малко прекалих
    ...Аз съм си виновен - не бях прочел всичко, написано от Вас.
    Но, все пак, в бумбара има ориз, а в бахура няма и няма толкова подправки, както при бумбара. Но всеки си има мнение по въпроса...
    Руснаците казват:
    На вкус и цвет, таваришчи нет!
    Още един път се извинявам!

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Не, не съм се почувствал обиден. По-скоро ми стана криво, че се мъча да дам различните варианти и винаги съм готов да приемам "критики" или други варианти. Инак съм свикнал да получавам и негативни коментари.

      Изтриване
  16. Здравейте,
    Тези дни разгледах много сайтове и прочетох много кулинарни рецепти за приготвяне на бумбар и бахур.
    Наистина видях в продуктите нужни за приготвяне на бахур - ориз...Не съм очаквал такова нещо, но човек се учи докато е жив!
    Аз , в бахура , който съм ял и купувал от магазини в Пловдив, никога не е имало ориз, за разлика от бумбара който съм ял и явно съм останал с грешно впечатление!
    Ял съм на всички възможни места в Пловдив, където се е предлагал бумбар. Но Пловдив не е центъра на света, така че забравих, че в България, може би има и други места, където правят тази вкусотия!
    Ето и един случай от онова време.
    Тъй като съм музикант, по онова време, свирехме в Тримонциум, в Градината и с нетърпение чакахме да приключим и по най-бързия начин да се настаним в бумбарника. Спомням си че винаги имаше чакащи хора за места...
    Една вечер седнахме на първата маса до входа
    ( ако си спомняте, заведението, не беше хич голямо, даже според мен беше малко) и на вратата се появиха трима чужденци, които повтаряха само -Бумбар, бумбар бумбар...
    Появи се сервитьор, говорещ английски и се разбраха.
    После ни каза, че групата ( отвън чакаха още 7-8 души, така че бяха около десетина чужденци ) е от Австралия, и че българин-имигрант, като разбрал, че идват, в България, в Пловдив им казал непременно да посетят Бумбарника и да опитат бумбар със сос в гювече и каничката с вино...
    На другия ден попитаме сервитьора, какво е мнението им.
    Те казали:
    - По вкусно нещо, досега не сме яли! Не сме предполагали, че може да съществува такава вкусотия!

    ОтговорИзтриване
  17. Тази история с чужденците в годините под една или друга форма се носеше като легенда. Еле като се има предвид, че германците и англичаните не ядат карантия. А за вариациите на ястията няма да говорим. Писал съм, че в нашия край "бумбар" казваха на пържената осмянака.

    ОтговорИзтриване
  18. Здравейте,
    Спомням се още за прословутия Бумбарник, че можеше да се поръча мешано
    Това представляваше едно елипсовидно голямо плато със 6 различни порции мезета. Спомням си само някои: - бумбар, агнешки черевца с червен пипер, пържен свински дроб, шарден и още 2 неща, които вече не помня...Цената на платото мешано беше 15лв. Помня и годината 1986г. Все пак такова плато беше предназначено за по - големи компании, за които в края на това тясно заведение, имаше 2 по големи маси, за по 6-8 души.
    За Германия сте прав - там думата карантия, не съществува! Там съм работил 3г. (1987 -1990) в бившото ГДР. В ресторантите където сме свирели, се сервираше най вече свинско, пилешко и телешко. Виждал съм карантия в месарските магазини, но тя не беше изложена на витрината и рафтове, а беше сложена в пластмасови съдове, долу на земята и се продаваше много евтино, за храна на дом. любимци ( кучета и котки )

    ОтговорИзтриване
  19. В бумбарника съм ходил само докато бях войник. Тези големите плата просто бяха не за нас - виждал съм да ги носят, но ... Ще трябва да взема да патърся дебели черва - останалата карантия се намира лесно и да взема да си отпретна едно такова "проазнично" плато за среща с приятели. Благодаря за идеята

    ОтговорИзтриване
  20. Като чета Вашите коментари, смятам, че ще се справите идеално...
    За разлика от Вас, аз съм само фен на хубавата храна, но съм далеч, от начините за приготвянето и!
    Не е лошо, едно плато със вкусотии, да кацне на масата!
    Спирам дотук,
    че получих обилно слюноотделяне...

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. ЗА платото започнах с подготовката - вече замразих домашно сварено телешко шкембе и сварени агнешки цревца, сплатени на плитка. Ще събера във фризера всички ъставки и на края ще ги сглоба в много масло

      Изтриване
  21. Както сте го намислил, смятам че ще стане дзверски вкусно ( Ваш израз )...
    Като чета последния Ви коментар, се сетих, че липсващите 2 неща в платото са - шкембе в масло и агнешки дреболии.
    Хубаво е, Вашите приятели да дойдат гладни и жадни, каквито са препоръките за даване на кръв в болница...
    Само мога да си представя каква вкусотия ще стане!

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. допълнението беше полезно. Поотделно се приготвят и сетне се поднасят в общо плато. Ще се прави определено.

      Изтриване